RESULTS - SPLASH & DASH 3 2017

Well done to all who raced today, a lovely morning despite the temps!

3K FEMALE

Place Bib Name Team name Distance Category Time
1 67 Katie Curd   3000m swim STD 40:46.3
2 69 Elizabeth Denyer   3000m swim VET 50:46.4
3 88 Karen Pheasey Greenwich Tritons 3000m swim VET 52:30.0
4 125 Bethan Cash   3000m swim STD 56:11.4
5 79 Harriet King   3000m swim STD 57:39.0
6 65 Eleanor Chapman   3000m swim STD 58:15.4
7 76 Amy Henderson   3000m swim STD 59:02.1
8 95 Jessica Verrall   3000m swim STD 59:46.4
9 53 Rebecca Williams (2)   3000m swim STD 1:01:59.3
10 86 Amelie Noor   3000m swim STD 1:02:07.9
11 93 Lucy Simms   3000m swim STD 1:02:29.2
12 91 Catrin Rowlands   3000m swim VET 1:03:16.4
13 77 Becky Horsborough   3000m swim VET 1:03:57.3
14 68 Katie Daley   3000m swim STD 1:12:26.2
15 84 Stephanie Muth   3000m swim STD 1:15:37.9
16 171 Grace Crolla Radford   3000m swim STD 1:32:48.2

 

3K MALE

Place Bib Name Team name Distance Category Time
1 56 Nils Young   3000m swim VET 39:12.2
2 5 Lorenzo Caciagli Cally Masters Islington 3000m swim STD 39:15.9
3 45 David Skinner   3000m swim VET 40:48.9
4 37 Jose Miguel Paiva   3000m swim STD 46:16.8
5 47 Jamie Stack   3000m swim STD 49:39.0
6 46 Christopher Smith   3000m swim STD 49:50.2
7 17 Jonathan Higgs   3000m swim STD 50:11.3
8 52 Steven Westall   3000m swim VET 50:30.0
9 59 Sion Parry Hampstead Triathlon Club 3000m swim VET 50:40.3
10 24 Josh Kiff   3000m swim STD 50:42.8
11 14 Dominic Hanly Tri London 3000m swim STD 50:49.8
12 18 Jake Hornsby   3000m swim STD 50:55.5
13 20 Mark Ivens   3000m swim VET 51:08.1
14 25 Daniel Lavery   3000m swim VET 51:34.4
15 8 Riccardo Delnevo   3000m swim STD 51:42.5
16 19 Ben Hubbard   3000m swim VET 52:28.5
17 11 Matthew Field Army Triathlon Association 3000m swim STD 53:07.9
18 26 Matthew Littleford   3000m swim VET 56:09.7
19 2 Ben Blease   3000m swim STD 57:24.1
20 50 Martin Turner   3000m swim VET 57:58.3
21 49 David Swindells   3000m swim STD 58:19.7
22 58 Sam Bellhouse   3000m swim STD 58:29.8
23 42 James Rogers Red Top Swim 3000m swim VET 58:54.7
24 43 Jonathan Sellars London Heathside Runners AC 3000m swim STD 58:56.2
25 60 Dale Gorman   3000m swim STD 1:02:08.4
26 31 Neil McGregor   3000m swim VET 1:03:34.7
27 12 Richard Gordon   3000m swim STD 1:04:32.7
28 9 Jamie Eyles   3000m swim STD 1:05:13.2
29 21 Andrew John   3000m swim STD 1:06:12.7
30 40 Nick Radford   3000m swim STD 1:06:23.5
31 61 Alex Newton   3000m swim STD 1:10:52.6
32 33 Nathan Meadows   3000m swim VET 1:11:20.0
33 51 Will Van Der Knaap Capital Tri 3000m swim STD 1:15:35.4
34 175 Toby Williams   3000m swim STD 1:17:07.7
35 16 Philip Heath Hartham Masters 3000m swim VET 1:23:32.0
36 34 James Mervyn   3000m swim STD 1:24:30.1

 

1.5K FEMALE

Place Bib Name Team name Distance Category Time
1 136 Josephine Park   1500m swim STD 24:36.5
2 122 Lisa Basi Serpentine Running Club 1500m swim VET 27:39.3
3 142 Rachel Steele   1500m swim VET 28:00.8
4 132 Ingrid Hesselbo Cally Masters 1500m swim STD 30:38.9
5 143 Vivienne Taylor   1500m swim STD 32:15.7
6 144 Charlotte Wabe   1500m swim STD 32:30.6
7 133 Faith Hummerstone   1500m swim VET 33:20.2
8 123 Katharine Beacham   1500m swim VET 35:23.3
9 126 Annie Clark   1500m swim STD 35:52.6
10 145 Sabrina O'Dwyer London Fields Triathlon Club 1500m swim STD 36:19.9
11 137 Julia Robson   1500m swim STD 36:38.3
12 131 Diane Hamer   1500m swim VET 37:49.6
- 85 Eve Napier   1500m swim STD DNF
- 121 Camilla Allwood Serpentine Running Club 1500m swim VET DNF

 

1.5K MALE

Place Bib Name Team name Distance Category Time
1 117 Richard Smith   1500m swim STD 20:55.3
2 173 Sam Corcoran   1500m swim STD 23:46.3
3 109 William Jones Bethnal Green Sharks Masters 1500m swim STD 24:31.9
4 172 Roger Smith   1500m swim STD 26:03.7
5 115 Mikey Rosato   1500m swim VET 26:14.4
6 106 Jonathan Griffin Hampstead Triathlon Club 1500m swim VET 27:33.2
7 108 David Hughes   1500m swim STD 28:05.1
8 113 Mark Redgrave   1500m swim VET 29:01.5
9 110 Neal Murphy Tri London 1500m swim STD 29:33.6
10 100 Christopher Carthy   1500m swim STD 30:31.4
11 104 Christopher Forsythe   1500m swim STD 30:32.6
12 101 Tristan Corpe   1500m swim STD 30:51.8

 

750M

Place Bib Name Team name Distance Category Time
1 159 Kathryn Rowley   750m swim STD 12:12.1
2 164 Robert Amey London Fields Triathlon Club 750m swim STD 13:28.8
3 152 Michael Haigh Wimbledon Windmilers 750m swim STD 14:07.9
4 167 Tim Smith   750m swim STD 16:01.4
5 154 Dominic Higgins   750m swim STD 17:17.2
6 119 Peter Windridge   750m swim STD 17:47.4
7 176 Ben Steel   750m swim VET 17:56.0
8 161 Gareth Verbiest   750m swim STD 18:10.6
9 174 Matt Waters   750m swim STD 18:23.6
10 158 Sarah Ross   750m swim STD 21:15.5
11 151 Ruth Gardiner   750m swim VET 21:35.3
12 157 KITTY REIGATE Swim Open 750m swim STD 22:00.4
13 150 Claire Field Serpentine Running Club 750m swim STD 22:13.9
14 155 Elizabeth Kumar Clark   750m swim STD 22:24.2