Results - The Splash & Dash 2015 #2

These are the provisional results, and will be broken down by age and gender in coming days. Well done to all who raced on a lovely morning! Email us with any queries.

STANDARD RACE

# Bib Name Team GENDER AGE Category Finish SWIM T + RUN
1 94 Sam Robinson Westcroft Triathlon Club M 29   00:58:02 00:21:44 00:36:18
2 36 alan scott Clapham Chasers M 34   01:00:39 00:23:26 00:37:13
3 83 Greg Nicholas Windrush Tri M 32   01:00:41 00:24:23 00:36:18
4 78 Euan Lees Ful-On Tri M 41 VET 01:01:00 00:24:19 00:36:41
5 75 Riccardo Composto Ful-on Tri M 30   01:01:16 00:23:35 00:37:41
6 81 Romain Benvenuto SERPENTINE RC M 27   01:02:27 00:24:26 00:38:01
7 130 Richard Bull Clapham Chasers M 27   01:02:43 00:26:24 00:36:19
8 41 Charles McDonagh Clapham Chasers M 25   01:03:08 00:25:33 00:37:35
9 98 Jose Paiva Serpentine M 30   01:03:27 00:22:56 00:40:31
10 111 David Brown south London harriers M 27   01:04:13 00:26:23 00:37:50
11 118 Adam Bamford None M 26   01:05:02 00:24:50 00:40:12
12 79 Joshua Groenendijk Crystal Palace Tri M 42 VET 01:05:08 00:24:21 00:40:47
13 103 Barnaby Day Windrush Tri Club M 33   01:05:10 00:27:13 00:37:57
14 136 Luke Hawkins   M 28   01:05:18 00:23:01 00:42:17
15 17 Timothy Smith LFTC M 39   01:05:19 00:25:01 00:40:18
16 110 Christopher Fountain Oxford University Triathlon Club M 26   01:05:33 00:27:15 00:38:18
17 91 robert argles Ful-On Tri M 48 VET 01:05:38 00:24:41 00:40:57
18 82 Rob Parry Crystal palace triathletes M 35   01:05:54 00:27:08 00:38:46
19 85 Alex Elferink Serpentine M 42 VET 01:06:03 00:27:17 00:38:46
20 43 Gabriel Carnwath Clapham Chasers F 33   01:06:27 00:27:12 00:39:15
21 33 Alys Mathew Clapham Chasers F 37   01:07:47 00:26:52 00:40:55
22 86 Hannah Ewens Crystal palace triathletes F 25   01:08:05 00:27:22 00:40:43
23 35 Sarah Swaney Clapham Chasers F 35   01:08:27 00:27:08 00:41:19
24 93 Emma Davis Westcroft Triathlon Club F 25   01:09:01 00:25:51 00:43:10
25 15 Jack Pinnick-Gray Haringey Aquatics M 21   01:09:25 00:22:32 00:46:53
26 13 Craig Norris N/A M 33   01:09:54 00:27:49 00:42:05
27 25 Nicolas Bonnefon Clapham Chasers M 36   01:10:01 00:28:18 00:41:43
28 101 Rosie Briggs N/A F 27   01:10:24 00:18:42 00:51:42
29 40 Emma Payne Clapham Chasers F 26   01:11:39 00:28:36 00:43:03
30 888 Naomi Gayler Clapham Chasers RELAY     01:12:38 00:26:32 00:46:06
31 32 Lucy Till Clapham Chasers F 40 VET 01:12:55 00:30:37 00:42:18
32 108 Nick Oakes independent M 29   01:13:05 00:24:04 00:49:01
33 24 Krisztian Juhasz LFTC M 40 VET 01:13:11 00:29:11 00:44:00
34 138 Ross MacDonald   M     01:13:59 00:31:31 00:42:28
35 84 Joanna Beak Serpentine F 32   01:14:25 00:27:00 00:47:25
36 97 David Keane   M 29   01:14:30 00:30:03 00:44:27
37 119 Wei-Ho Ng LFTC M 32   01:14:36 00:32:20 00:42:16
38 77 Keith Freegard Ealing triathletes M 56 VET 01:15:18 00:30:59 00:44:19
39 4 Mark Jolly   M     01:15:53 00:32:47 00:43:06
40 29 Nathalie Duchemin Clapham Chasers F 29   01:16:06 00:28:27 00:47:39
41 80 Jack Hambleton Crystal Palace Triathletes M 27   01:16:07 00:31:40 00:44:27
29 131 Andrew Wakeling lftc M 31   01:16:19 00:29:28 00:46:51
42 129 Bruce Garnham Tri London M 37   01:16:29 00:31:13 00:45:16
43 115 Isabelle Schelcher ELT M 42 VET 01:16:38 00:29:56 00:46:42
44 1 Victoria Poole   F 29   01:16:46 00:24:29 00:52:17
45 121 Sarah Burns East London Traithletes M 39   01:16:48 00:29:44 00:47:04
46 30 Edward Finlay Clapham Chasers M 38   01:17:03 00:28:16 00:48:47
47 47 Giles Robinson Clapham Chasers M 50 VET 01:18:12 00:29:48 00:48:24
48 28 Natalie Ruffell Clapham Chasers F 25   01:19:19 00:33:54 00:45:25
49 18 Declan Phelan VPH&THAC M 55 VET 01:20:08 00:36:36 00:43:32
50 31 Robert Franklin Clapham Chasers M 24   01:20:17 00:29:56 00:50:21
51 92 Craig Davies   M 27   01:21:18 00:30:14 00:51:04
52 124 erica sample Positive Solutions M 37   01:21:30 00:32:12 00:49:18
53 134 Ruth Hattersley LFTC F 24   01:21:31 00:35:17 00:46:14
54 42 Tomas Vincent Clapham Chasers M 28   01:21:45 00:35:38 00:46:07
55 109 Ben Wickham VPH&THAC M 31   01:22:10 00:34:49 00:47:21
56 21 Andrew Sparks LFTC M 35   01:22:18 00:33:37 00:48:41
57 114 Vic Tweedie   F 30   01:22:58 00:28:39 00:54:19
58 100 Colin Woolliscroft N/A M 32   01:23:38 00:37:02 00:46:36
59 19 Philippa Cockman VPH&THAC F 55 VET 01:24:54 00:31:57 00:52:57
60 125 Alex Marzec   F 49 VET 01:25:00 00:29:48 00:55:12
61 102 John Hales None M 35   01:25:40 00:35:52 00:49:48
62 22 Rebecca Shepherd LFTC F 31   01:26:02 00:31:35 00:54:27
63 113 Diego Martinez Ballesteros M 34   01:26:05 00:40:41 00:45:24
64 89 Claire Stagg Windrush Triathlon Club F 32   01:26:49 00:37:36 00:49:13
65 107 Suzanne Piddock AEG Live M 29   01:27:25 00:37:07 00:50:18
66 104 Tomos Williams Hardcastle Burton M 29   01:28:41 00:26:22 01:02:19
67 96 Robert McDonald   M 48 VET 01:29:07 00:39:36 00:49:31
68 88 Jenny Greig Windrush Tri Club F 31   01:30:01 00:37:48 00:52:13
69 777 Gideon Shawyer Clapham Chasers M     01:30:17 00:43:43 00:46:34
70 27 Ann Hunter Clapham Chasers F 36   01:31:46 00:36:15 00:55:31
71 106 Jacqui Harris AEG Live M 31   01:33:55 00:34:14 00:59:41
72 117 Des Cassidy Freestyle M 45 VET 01:35:47 00:36:33 00:59:14
73 137 Will Van Der Knapp   M     01:37:26 00:37:42 00:59:44
74 3 Deb Rindl LFTC F 58 VET 01:42:56 00:36:02 01:06:54
75 95 Alex Heuer   M 42 VET 01:47:30 00:43:50 01:03:40
79 120 Abigail Boswell LFTC M 32     00:33:57  
77 135 Anthony Shatz CAPITAL TRI M 43 VET   00:41:56  
76 45 Brochan Watts Clapham Chasers M 31        
78 99 CHRIS BRAMMER LFTC M 31        

 

SPRINT RACE

# Bib Name GENDER AGE Category Finish SWIM T + RUN
1 56 David Wilby M 28   00:32:12 00:13:04 00:19:08
2 55 Yiannis Christodoulou M 32   00:32:31 00:12:51 00:19:40
3 64 Matt Cochrane M 25   00:35:15 00:13:24 00:21:51
4 51 Neill Whittaker M 35   00:35:19 00:15:33 00:19:46
5 53 Michael Huntley M 28   00:35:28 00:15:33 00:19:55
6 60 Thomas Davis M 30   00:35:40 00:14:23 00:21:17
7 59 David Hughes M 34   00:36:50 00:13:12 00:23:38
8 50 Adam Hayden M 32   00:36:51 00:15:22 00:21:29
9 14 Chris Holmes M 28   00:37:23 00:12:04 00:25:19
10 57 Alex Gill M 30   00:38:46 00:15:52 00:22:54
11 66 Stuart Mauger M 42 VET 00:39:37 00:14:47 00:24:50
12 132 Anne Norton F 27   00:40:51 00:15:15 00:25:36
13 122 Victoria Cameron-Mowat F 34   00:40:52 00:14:16 00:26:36
14 67 Pam Hemstrom F 35   00:41:23 00:17:04 00:24:19
15 69 Rhys Davies M 56 VET 00:41:34 00:17:21 00:24:13
16 133 Telemaque Argyriou M 39   00:42:03 00:16:20 00:25:43
17 49 sean reed M     00:42:07 00:17:24 00:24:43
18 128 Abraham Louw M 36   00:42:47 00:18:07 00:24:40
19 48 Gerry Duffy M 38   00:43:29 00:16:39 00:26:50
20 127 Matt Stokes M 29   00:44:46 00:16:40 00:28:06
21 52 Katherine Leslie F 29   00:44:53 00:15:15 00:29:38
22 58 Cathal Ross M 29   00:45:53 00:18:18 00:27:35
23 63 Julia Fabrega F 36   00:47:57 00:16:02 00:31:55
24 126 Laura Leegood F 26   00:49:23 00:20:31 00:28:52
25 74 Sara Newman F 34   00:52:35 00:20:47 00:31:48
26 62 Ruth Hite F 34   00:52:42 00:19:09 00:33:33
27 61 Zoe Aarons F 34   00:57:42 00:20:09 00:37:33
28 54 Peter Pickering M 27   00:59:49 00:35:10 00:24:39
29 131 Andrew Wakeling M 31   01:16:19 00:29:28 00:46:51