RESULTS - SPLASH 2 2018

    3000m swim - Overall        
Place Bib Name Team name Category Gender Time
1 88 Katie Curd   STD Female 39:08.0
2 110 Ruth Owens Saxon Crown STD Female 46:14.2
3 101 Estelle Jakubowski Hackney Aquatics STD Female 46:50.9
4 84 Kate Brooks   STD Female 47:45.6
5 100 Harriet Hughes Serpentine Running Club STD Female 48:45.5
6 121 Kate Whiting London Fields Triathlon Club STD Female 51:42.6
7 83 Lisa Basi Serpentine Running Club VET Female 52:57.3
8 87 Caroline Coles Roding Valley Tri VET Female 53:15.5
9 106 Hannah Meads   STD Female 53:44.4
10 96 Suzanne Harkins   VET Female 54:13.4
11 123 Eleanor Wiseman London Fields Triathlon Club STD Female 54:53.7
12 113 Shannon Pearce Trent Park Running Club STD Female 55:25.5
13 97 Amy Henderson   STD Female 56:35.4
14 117 Rosanne Roobeek London Fields Triathlon Club STD Female 56:49.7
15 105 Shona Marsh   STD Female 57:05.9
16 102 Lana Kamffer   STD Female 59:58.2
17 92 Lara Farnham   VET Female 1:00:31.0
18 112 Clare Parsons London Fields Triathlon Club STD Female 1:02:33.2
19 120 Laura Sharpe   STD Female 1:04:03.6
20 98 Ann Hendry   STD Female 1:04:08.8
21 107 Stephanie Muth   STD Female 1:05:59.2
22 115 Deb Rindl   VET Female 1:06:02.0
23 94 Alice Fonda Marsland   STD Female 1:07:06.4
24 103 Hillary Liesching   STD Female 1:07:09.2
25 118 Lynne Ruddick London Frontrunners STD Female 1:08:15.5
26 89 Sarah Dalgleish   STD Female 1:09:48.8
27 124 Sarah Woodhall Hampstead Triathlon Club STD Female 1:10:36.5
28 85 Ollie Capel London Fields Triathlon Club STD Female 1:11:53.3
29 111 Eva Parry-Jones   STD Female 1:12:35.1
30 91 Rachael Eddershaw Serpentine Running Club STD Female 1:19:05.7
31 109 Sarah Ov London Frontrunners VET Female 1:26:11.6
32 108 Rhiannon Needham Serpentine Running Club STD Female 1:30:09.2
             
Place Bib Name Team name Category Gender Time
1 13 Peter Dixon   VET Male 37:26.6
2 240 David Skinner   VET Male 40:59.6
3 7 Martin Bradford   VET Male 42:08.9
4 2 Dan Allen   STD Male 42:37.6
5 68 Jamie Stack   STD Male 43:00.2
6 50 Christopher Morgan   VET Male 43:24.1
7 1 Brian Allen   STD Male 43:43.7
8 10 Christopher Chie London Fields Triathlon Club STD Male 44:19.1
9 56 Ralph Pinel   VET Male 46:12.8
10 47 Thomas Metz   VET Male 46:57.9
11 26 Danny Isaacs Hampstead Triathlon Club STD Male 46:58.7
12 27 Mark Ivens   VET Male 47:08.8
13 15 Jose M Escudero Hadleigh Hares A.C. STD Male 47:13.1
14 53 Elliot Newsome Red Top VET Male 47:25.8
15 66 Christopher Smith   STD Male 47:38.9
16 52 David Morton   VET Male 47:58.5
17 70 Matthew Stevens London Fields Triathlon Club STD Male 48:12.1
18 60 David Roche Red Top Swim VET Male 48:30.8
19 62 Kieron Schiff Hackney Aquatics STD Male 48:41.3
20 244 Idris Owen   STD Male 48:55.4
21 166 Robert Shepherd   STD Male 49:16.1
22 17 Gary Foster   VET Male 49:52.7
23 37 Tom Lochhead   STD Male 49:58.2
24 20 Arnaud Gueucier   STD Male 50:33.6
25 67 Richard Snow Out To Swim VET Male 50:43.3
26 12 Riccardo Delnevo   STD Male 50:58.6
27 54 Sean Parrett London Fields Triathlon Club STD Male 51:16.9
28 38 Stephen Lorimer   VET Male 51:51.5
29 35 Daniel Lavery None VET Male 52:08.5
30 72 Fergus Stone   VET Male 52:28.2
31 79 Rory Weston   STD Male 53:10.6
32 48 Jose Montes   VET Male 53:19.9
33 3 Tom Allott   STD Male 53:58.6
34 78 Steven Westall   VET Male 54:05.5
35 55 Lorenzo Picco   STD Male 54:46.7
36 71 Jonny Stockdale   VET Male 54:50.7
37 9 Jun-Jie Chan London Fields Triathlon Club STD Male 55:24.7
38 43 Greg Maya London Fields Triathlon Club STD Male 55:36.8
39 77 Joe Walton   STD Male 55:49.4
40 21 Edward Handscombe   STD Male 1:00:03.4
41 18 Richard Gerrard London Fields Triathlon Club STD Male 1:02:49.3
42 73 David Swindells   STD Male 1:03:39.8
43 11 Craig Davies   STD Male 1:04:19.8
44 39 Danny Martinez   STD Male 1:05:08.6
45 76 Will Vdk   VET Male 1:05:39.7
46 28 Peter Jackson   STD Male 1:06:21.7
47 16 Joseph Finnegan Dartford & White Oak Triathlon Club STD Male 1:06:26.5
48 81 Jonathan Wood   STD Male 1:07:09.6
49 33 Vlad Kozlov Hampstead Triathlon Club VET Male 1:07:18.7
50 51 Lawrence Morris Windrush Triathlon Club STD Male 1:07:21.9
51 19 Richard Gordon   STD Male 1:07:44.3
52 29 Andrew John   STD Male 1:07:55.5
53 25 Guy Hunt   STD Male 1:08:50.3
54 5 Simon Austin   VET Male 1:11:55.1
55 41 Jack Ferguson   STD Male 1:13:34.8
56 4 Luke Ashworth   STD Male 1:14:24.2
57 30 Robert John   STD Male 1:19:37.8
58 65 Pierre Sirand   STD Male 1:22:00.8
59 44 James McDonald   VET Male 1:25:58.0
             
    1500m swim - Overall        
Place Bib Name Team name Category Gender Time
1 184 Jessica Prior Trent Park Running Club STD Female 23:33.4
2 192 Rachel Steele   VET Female 24:52.9
3 205 Emma Watson   STD Female 25:30.9
4 136 Bethan Cash   STD Female 25:40.4
5 243 Nicola Timmings   STD Female 26:05.8
6 168 BECKY Gardner   STD Female 28:24.5
7 143 Sarah Dubs   VET Female 28:50.5
8 142 Abby Crawford   STD Female 29:01.3
9 144 Mathilda Dyson   STD Female 29:05.2
10 196 Maria Tuck   VET Female 29:23.6
11 246 Garnet Walters   VET Female 29:32.7
12 138 Annie Clark   STD Female 29:36.2
13 180 Hannah Painter   STD Female 29:41.1
14 197 Claire Tunley   VET Female 30:10.6
15 179 Michele Padowan   STD Female 31:13.7
16 203 Rebecca Wakeford London Fields Triathlon Club STD Female 31:19.0
17 159 Nicola Kerr London Fields Triathlon Club VET Female 31:45.9
18 174 Jenny Morgan Hackney Aquatics Club VET Female 32:05.1
19 175 Charlotte Morris   STD Female 32:31.9
20 125 Catherine Ader   STD Female 32:59.0
21 170 Alexandra Marzec Hampstead Triathlon Club VET Female 33:14.0
22 128 Laura Beswick   STD Female 34:29.1
23 220 Claire Hennigan   STD Female 34:42.5
24 139 Menna Cominetti   STD Female 35:39.3
25 141 Andreia Cortez   STD Female 37:24.2
26 127 Camilla Allwood Serpentine Running Club VET Female 38:51.9
27 151 Diane Hamer   VET Female 39:32.5
28 242 Yulian Ng   STD Female 40:54.8
29 130 Sula Bruce Synergy VET Female 42:41.9
30 181 Eleanor Parker   STD Female 44:33.1
31 161 Christina Kozak   STD Female 50:08.5
32 169 Patty Kostkova   VET Female 1:00:40.3
             
Place Bib Name Team name Category Gender Time
1 171 Luka Melon Tri London VET Male 22:08.5
2 186 Jakub Repisky   STD Male 23:04.2
3 206 Tomas What   STD Male 23:39.9
4 158 Jon Kernkraut   VET Male 24:39.9
5 193 Ashley Stuart Serpentine Running Club STD Male 24:45.1
6 172 Thomas Miller   STD Male 25:06.7
7 157 Richard Kain   VET Male 25:37.0
8 129 John Brett   VET Male 26:29.2
9 155 Dave Hunter   STD Male 26:36.6
10 247 Stephen Mugford   VET Male 26:59.6
11 182 J Parry   STD Male 27:23.6
12 162 Theodoulos Kyriakides   VET Male 29:11.1
13 148 Neal Gilroy Murphy Tri London STD Male 29:31.4
14 191 Paul Smith   STD Male 30:19.6
15 204 Leo Walton   STD Male 30:36.6
16 189 Anthony Rumilla Cadence Tri STD Male 30:47.5
17 207 Andre Whyte Crystal Palace Triathletes STD Male 30:59.1
18 202 James Waddell   STD Male 31:11.7
19 200 Pieter Van Brabandt   STD Male 31:28.7
20 133 Robert Carruthers Tri London STD Male 31:39.7
21 165 Jack McNicholl   VET Male 31:49.6
22 241 Daniel Dally   VET Male 31:38.3
23 190 Martin Shaw   VET Male 32:22.2
24 147 Simon Gatland   STD Male 32:27.7
25 167 Kawai Chung   VET Male 32:58.3
26 163 Yann Lancien   STD Male 33:04.0
27 131 John Burgess   VET Male 33:57.6
28 188 Elliot Ronald Tri London VET Male 34:36.2
29 160 Radoslav Kovalcik   STD Male 34:46.4
30 187 Aidan Roberson   STD Male 36:01.0
31 198 Joe Vaitilingam   VET Male 37:12.8
32 245 Alex Lumsden   STD Male 37:18.5
33 210 Peter Woolley   STD Male 38:31.4
34 201 Gareth Verbiest Foster and Partners Triathlon Club VET Male 38:32.7
35 132 Robbie Carr   STD Male 38:33.7
36 126 Tido ADJAVON   VET Male 40:06.5
37 152 Bart Jan Henkelman   STD Male 42:00.5
38 185 Christopher Rene   STD Male 48:23.2
             
             
    750m swim - Overall        
Place Bib Name Team name Category Gender Time
1 230 Hayley Rigby   STD Female 10:20.1
2 225 Deborah Lowi Serpentine Running Club STD Female 11:22.2
3 233 Paul Turner Windrush Triathlon Club STD Male 13:35.8
4 229 Judy Prior Trent Park Running Club VET Female 13:53.9
5 219 Michael Green   STD Male 15:25.5
6 235 Peter Windridge   STD Male 16:36.4
7 248 Michael Jacobs   STD Male 16:49.7
8 224 Abraham Louw   VET Male 16:53.4
9 223 Catherine Lankester   STD Female 17:37.2
10 236 Yuisze Wong   STD Female 17:49.4
11 119 Andrea Sanders Reece Serpentine Running Club VET Female 17:59.5
12 213 Sophie Beevers   STD Female 19:23.8
13 214 William Blake   VET Male 19:43.3
14 217 Carol Cheng   STD Female 19:51.6
15 222 Rachael Humphreys   STD Female 20:21.2
16 227 Jane Moss   VET Female 20:40.9
17 228 Fiona Osullivan   VET Female 20:44.6
18 232 Harriet Scott   VET Female 21:39.6
19 221 Jacqui Hoyle   VET Female 23:23.3